Zaradi zahtevnosti, dolžine in starosti jo imenujejo "mati vseh poti". Z vsem občudovanjem do avtorja lahko beremo, kaj vse se dogaja na tako dolgi poti, kako je živeti in preživeti v gozdu, koga vse srečamo na taki poti, kdo vse nam je pripravljen ali nepripravljen pomagati. Pripoved daje vero v to, da na svetu še vedno obstajajo dobri ljudje in da nas, ne glede na vse, vedno obdaja veliko lepega. V obliki narave ali ljudi. Predvsem je navdihujoč jezik. Več kot opazno je, da je avtor doktor literarnih ved in literarni vložki so seveda temu primerno osupljivo izbrani.
Poleg dogajanja med pohodom so prikazane tudi posebnosti ameriške narave in pohodništva na splošno. Prikazana pa je tudi sodobna ameriška stvarnost. Predvsem pa se na taki dolgi poti stkejo prijateljstva čisto posebne vrste, za katere je težko verjeti, da bi se kdaj končala. Svojim prijateljem s poti je Jakob J. Kenda namenil na koncu poti namenil naslednje besede: "Pogrešal vas bom, to bo drugače. Kakor pes, ki leži ob grobu svojega gospodarja, tako zelo vas bom pogrešal. To bo drugače." In nikoli več ne bo nič tako, kot je bilo. In verjemite, ne samo če boste prehodili kakšno dolgo pot, tudi če boste prebrali knjigo Apalaška pot, nič več ne bo tako, kot je bilo. V tem "norem" svetu nas res samo narava lahko prizemlji in nam pokaže kako lep je svet, kako neznaten del tega sveta smo ter kako potrebujemo drug drugega. In to je največja lekcija, ki nam jo lahko da življenje. Lekcija o neznatnosti in veličini hkrati.
Če se boste lotili branja knjige oziroma izjemne pripovedi o notranjem dogajanju v človeku, ki se poda na tako dolgo pot, boste lahko o neznatnosti in veličini hkrati izvedeli še veliko več. Od pekla do nebes, od nebes do pekla in tako dalje in tako dalje. Če pa boste kdaj izvedeli za možnost, da lahko v živo slišite avtorja pripovedovati o tej dolgi, dolgi poti, pa vam priporočamo, da jo izkoristite. Ne bo vam žal.
Obseg: 359 str.